Bu incelememizde Acer E5-576G modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb. detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

Geçtiğimiz dönemde bir çok kullanıcının tercih ettiği fiyat performans ürünü olan Acer E5-576G, iyi bir ivme yakalamıştı. Gerek performansı gerekse fiyatı olarak üst sıralarda olan bu cihazın nadir olumsuz yönlerinden biri tasarımdır. İşletim sistemi Windows 10 kurulu olarak gelmektedir ve diğer açıdan ise windows almaya gerek kalmadığını belirtelim. Ayrıca bataryasının da normal kullanımda size gayet yeterli bir seviyede olduğunu da söyleyelim. Daha fazlası için yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

A

Acer E5-576G Tasarım

Oyun bilgisayarı diye bir çok kullanıcının tercih ettiği ACER E5-576G’in tasarımına geçmeden önce ürünü aldığımızda bizi neler bekliyor hep beraber bakalım. Ürün karton bir kutuda gelip laptopu strafor ile koruma altına almışlardır. Oldukça güvenlikli sayılmaz fakat zarar geleceğini düşünmüyoruz herhangi bir çarpmada. İçinden hızlı başlangıç kılavuzu ve batarya şarjı için kablolar çıkmakta. Yavaş yavaş tasarımına değinecek olursak aslında bu ürününün dış görünüşü genel izlenimiyle sıradan bir bilgisayardan farksız diyebiliriz. 30 mm kalınlığında 2,20 kg ağırlığında bir laptop tasarlayan Acer sade renkler tercih edip siyah rengini cihazın tamamında kullanmıştır.

Acer herhangi bir tasarımsal çizgiler ve ledli logo gibi ayrıntıya girecek detaylardan kaçınmıştır. Kapağında bulunan logosu ve kapak dizaynı içine nazaran daha ilgi çekici. Gri renklerle fırçalanmış bir hava veren Acer burada dediğimiz gibi çok da gösterişli olsun istememiş. Ekran kısmına bakacak olursak HD 1366×768 piksel çözünürlüğünde standartlarında altında değil normal bir ekranla karşılaşıyoruz. 15.6 inç bir ekrana sahip olan Acer Aspire E5-576G ürünü piyasadaki modellerin ekranlarına oranla iyi görünüyor gibi. Dokunmatik ekranı olmayan fakat bu ekranın LED olduğunu söylemeden geçemeyiz.

Güneş ışığında oyunlarınızda parlama olur bunun önüne geçemezsiniz böylelikle parlaklığı sona almanız gerekir gözünüzü acıtsa bile bu oldukça önemli bir eksi diyebiliriz. Klavye kısmına gelecek olursak Q Türkçe klavye düzeni ile karımıza çıkmakta. Fiyatına göre aslında RGB klavye olmasını beklememek gerek Acer’de kullanmayı öngörmemiş. Sağ ve sol tarafa da kısaca değinecek olursak optik okuyucu kısmında son nesil bilgisayarlarda gördüğümüz DVD yazıcı kullanılmıştır. USB 3.x‘dan iki adet bulunuyor bu veri akışında bize daha da kolaylık sağlayacaktır. SD kart okuyucu bulunmaktadır kolayca taşıma işlemi gerçekleştirebilmeniz için ayrıca farklı bir monitörde kullanmak istiyorsanız HDMI girişi de konumlandırılmış.

A

Acer E5-576G Teknik Özellikleri

ACER E5-576G’in teknik özelliklerine detaylıca bakarsak ilk olarak RAM yani rastgele erişimli hafıza anlamına gelen donanım ile başlayayım. Veri deposu olarak da anılan bu birim, bilgisayar programlarının çalıştığı hafıza alanıdır. Sabit disk gibi değildir bilgisayarı kapattığınızda verileriniz silinir. Nasıl bir RAM kullanacağınız tabii ki bilgisayarınızın teknik donanımına bağlıdır. ACER bu bilgisayarda kullandığı 8 GB RAM ile iyi bir tercih yaptığı söylenebilir. Düşük tüketimli bellek türü kullanılan bu cihazda DDR 3 yerine DDRL kullanılmıştır. Ekran kartlarından kısa bir bilgi verelim sizlere.

Ekran kartları CPU ile bilgisayarın arasında kurulan iletişimde büyük rol oynar yani CPU‘daki verileri monitörünüze işlemesine olanak sağlar diyebiliriz. Harici ekran slotu bulunmaktadır peki ne kullanıldı ? diye soracak olursanız tabii ki NVIDIA tercih edilmiştir fakat burada şaşıracağınız bir detay var GTX serisinden vazgeçilip MX150 modeli ile donatılmıştır. Bilgisayarımızın çalışma hızı normal piyasadaki laptoplara nazaran 1532 Mhz gibi oldukça alt seviyelerdedir. Ekran kartında kullanılan bellek türü ise GDDR5 olmakla birlikte günümüz oyunları 32 bit yerine 64 bit çalıştırdığı için bu bilgisayarın teknik özelliklerinde 64 bit tercih edilmiştir.

Hızlıca depolama kısmına değinecek olursak HDD bulunmaktadır boyutu ise 1 TB fakat SSD yani yüksek hızlı ve enerji tasarruflu veri depolama alanı bulunmamaktadır. Ayrıca SSD’lere HDD’lerden daha iyidirler neden diye sorarsanız gelişmiş yapıları ve oldukça hızlı veri transferleriyle daha kullanışlıdır. Diğer önemli bir özellik olan işlemci tarafında bizleri neler karşılıyor birlikte bakalım. Öncelikle işlemciler bilgisayarların birimlerinin doğru çalışmasını ve data akışını düzenleyen birimlerdir. Bilgisayarın beyni desek daha doğru olur. Burada kullanılan model ise Intelin 5. nesil işlemcisi olan 2017’nin son çeyreğinde piyasaya sürülen 1.60 hızında bir donanıma sahip. Ayrıca turboya geçtiğinde 3.40 hızına kadar çıkabilmektedir. Acer dahili grafik modelinde ise Intel UHD Graphics 620‘yi tercih etmiştir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo