Apple iPhone XR İnceleme

Beğeni Sayısı+3

5,889.00 TL

En uygun satıcı: vatanbilgisayar.comvatanbilgisayar.com
EN İYİ FİYAT

Son günlerde adından sıkça bahsettiği Apple iPhone XR modelinin özellikleri, artıları, eksileri, fiyatı ve tasarımı olmak üzere birçok detayı bu incelememizde.

Apple tarafından tasarlanan ve bir seri olan iPhone’nin ilk tasarlandığı ve satışa sunulduğu yıl 2007 tarihidir. O zamandan bu yana ciddi oranda gelişme kaydeden bu şirket her yeni ürünününde tartışılmaya veya konuşulmaya değecek yeniliklere imza atmaktadır. Arayüzü tamamen farklı olup diğer telefonlardan ayrılan en önemli tarafı ise içinde bulunan işletim sistemidir. Google Play’de 3. parti yazılımları destekler nitelikte olup bütün bireyler uygulama tasarlayıp bu markette boy gösterebilirken Apple Store‘da böyle bir durum mümkün olmayıp daha çok uzman geliştiricilerin yaptığı uygulamalar bulunmaktadır buda kaliteyi artırıyor. Bugün inceleyeceğimiz ürün olan Apple iPhone XR 2018 yılında tanıtılmış olup 2018 yılının bitimine doğru satışa sunulmuştur. Özellikleriyle insanların beğenisini toplayan bu cihazın detaylı incelemesini sizler için derledik.

ARTILARI:

 • Suya karşı dayanıklı
 • Şık tasarım
 • Toza karşı dayanıklı
 • Hızlı şarj desteği

EKSİLERİ:

 • Fiyat
 • RAM miktarı

A

Apple iPhone XR Tasarımsal İnceleme

Bu cihazın tasarım detaylarına yakından bakmadan önce kutu açılımında ne gibi aksesuarlar yer alıyor gelin onlara göz atalım. İlk olarak kutu detayından bahsedecek olursak klasik bir iphone tasarımının yanı sıra ön yüzünde yer alan bölgede Apple iPhone XR‘ın görüntüsü yer almaktadır. Kutuyu açtığımızda bizi karşılayan ilk nesne tabii ki cihazın kendisi olurken diğer aksesuarlar ise alt bölümde konumlandırılmıştır. Bu aksesuarlar neler diye soracak olursanız hızlı şarj destekli adaptörümüz çıkmaktadır. Önemli detaylardan bir tanesi de data veri kablosudur. Buradaki kablo type-c girişli olmayıp yeni nesil bir girişe sahip değildir. Bunun dışında kulaklık gibi detaylar kutumuzda yer almamaktadır.

iphone xr inceleme

Apple iPhone XR akıllı telefonunun tasarım detaylarını değerlendirecek olursak başta ağırlığından söz etmek gerekir. Bu modelin 194 gram ile hafif olduğunu söyleyemeyeceğimiz bir ağırlığı bulunmaktadır. Gün içinde telefonu fazla kullananlar için olumsuz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu cihazın en büyük artılarından biri ise tasarım kısmında yer alan renk seçenekleridir. Bu renk seçenekleri neler derseniz mavi, bakır, gümüş, sarı, siyah, kırmızı gibi oldukça fazla renk seçeneği bulunmaktadır. Bizim tercihimiz sürekli siyah renginden sıkılmışsanız eğer sarı ve gümüş rengini deneyebilirsiniz. Tasarımda kullanılan malzemeden kaçınılmamış olup kapak malzemesinin camdan yapılması olumsuz olarak görülse de asıl çerçevenin alüminyumdan yapılması sağlamlık açısından güvenilir bir deneyim sunar.

Apple iPhone XR inceleme

A

Apple iPhone XR Ekran

Bu cihazın ekran özellikleri aslında kullanıcıyı tatmin eden özellikler arasında değildir. Ekran boyutu diğer bu ürünle birlikte çıkardığı ürünlere kıyasla daha düşük bir ekran boyutuna sahiptir. 6.1 inç ekran boyutuna sahip olan XR akıllı telefonu seyir zevki açısından ekran gövde oranı ile aslında yeterli bir boyutta diyebiliriz. Ekran çözünürlüğü ise 828×1792 (HD+) Pixel olup piksel yoğunluğu 324 PPI ile düşük bir değerde bizleri karşılamaktadır. Bir LCD ekran türü olan IPS ekran teknolojisi daha az tüketim sunmaktadır. Bir diğer önemli özellik ise Oleophobic Coating adında parmak izi tutmayan çok kullanışlı bir özelliktir. Son günlerin modası çentikli ekran burada da karşımıza çıkarken bu ekranın gövde oranı ise %78 değerindedir.

iphone xr review

A

Apple iPhone XR Teknik Özellikleri

Apple iPhone XR cihazının en merak edilen kısmı olarak nitelendirebileceğimiz teknik özellikler bölümünü sizlere detaylı bir şekilde aktaracağız. İlk olarak yonga setinden bahsedecek olursak burada kullanılan sistem 2018 yılında çıkan XR, XS, XS MAX cihazlarında kullanılmış Apple A12 Bionic chipseti yer alıyor. Bu güçlü donanım sayesinde daha hızlı bir işletim sistemi meydana gelmektedir. Donanımlar arasındaki verilerin işlendiği önemli bir birim olan ana işlemci tarafında bizleri Dual-Core 2.5 GHz Vortex karşılamaktadır. Özellikle 2.5 GHz hızında bir frekansa sahip olması kullanıcı için olumlu yönlerden bir tanesidir. 6 çekirdekli bir yapıda bulunması verilen daha hızlı işlenmesinde yardımcı olur. Oyunlarda özellikle 3D grafiklerin hızlı bir şekilde oluşturulmasında büyük görevi bulunan GPU tarafında ise Apple G11P MP4 tercih edilmiş olup grafik birimiyle istediğiniz oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Dahili depolama olarak 3 seçenek sunan Apple 64, 128 ve 256 GB olan modeli tercih etme imkanını sizler sunuyor. 3 GB RAM ile gelmesi beklentileri karşılamasa da antutu puanı 338.000 değerinde tespit edilmesi ne kadar güçlü bir donanıma sahip olduğunun göstergesidir.

Apple iPhone XR incelemede

A

Apple iPhone XR Kamera ve Batarya

Apple iPhone XR üst sekment akıllı cihazının kamera detaylarına değinecek olursak burada bakacağımız ilk nokta kamera çözünürlüğüdür. 12 MP değerinde ana kamera çözünürlüğüne sahip olan bu cihazın MP değeri düşük gibi göründüğüne bakmayın içinde bulunan lens sayesinde oldukça başarılı kareler elde edebilirsiniz. Onun haricinde cihazda konumlandırılan optik görüntü sabitleyicinin var olması özellikle video çekerken daha kaliteli videolar elde etmesini sağlayacaktır. Bu kameranın özelliklerinden bahsedecek olursak ilk başta profesyonel kameralarda olan hızlı odak için tasarlanmış Phase Detect Auto-Focus (PDAF) yer almaktadır. Daha sonra son dönemde çokça sevilen bir özellik olan portre modu bulunuyor. Birden fazla özellik yer almaktadır yüz algılama, zamanlayıcı, elle odaklama gibi bunlar sadece birkaçıdır. Çift tonlu flaş sayesinde geceleri de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

iphone xr

Diyafram açıklığı F1.8 değerinde olup uzaktaki cisimleri de net bir şekilde görmenizi sağlar. Video kısmında ise sizin oldukça beğeneceğiniz 2160p (Ultra HD) 4K video çözünürlüğünde ve bu kaydı 60 FPS gibi akıcı bir oranda kayıt altına alabilmektedir. Ön kamera ise 7 MP çözünürlükte gelmekte olup yine portre modu bu kamerada da konumlandırılmıştır. Merakla beklenen bir diğer özelliği ise batarya kapasitesidir. 2942 mAh batarya hacmine sahip olan XR cihazı beklentilerin altında kalmıştır. Güçlü bir telefon olmasının yanı sıra kamera ve günlük işlerde sıkça kullanıldığı üzere 1 günü anca çıkarttığını belirtelim. Kablosuz şarj teknolojisini desteklediği gibi hızlı şarj ile 30 dakikada %50 dolum sağlayabilmektedir.

Apple iPhone XR

A

Apple iPhone XR Fiyat ve Yorum

Genel olarak bu cihazı değerlendirecek olursak düşük RAM kapasitesinin yanı sıra oldukça güçlü bir donanıma sahip olduğunu belirtelim. Tek olumlu noktası bu olmayıp kamera ve batarya detaylarıyla da diğer modellere nazaran dikkat çekmektedir. Tasarımındaki renk çeşitliliği kullanıcının istediğine odaklanması konusunda daha fazla seçeneği olması anlamına geliyor. Bunun dışında ise suya ve toza karşı sertifikası bulunması güvenle kullanmanızda büyük rol oynamaktadır. 2018 yılının son çeyreğinde satışa sunulan bu ürünün son işletim sistemini desteklediğini de belirtelim.

EKRAN

Ekran Boyutu
6.1 İnç
Ekran Çözünürlüğü
828x1792 (HD+) Pixel
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Ekran Dayanıklılığı
~
Ekran / Gövde Oranı
78.31 %

BATARYA

Batarya Kapasitesi
2942 mAh
Değişir Batarya

KAMERA

Arka Kamera Çözünürlüğü
12 MP
Ön Kamera Çözünürlüğü
7 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü
2160p (Ultra HD) 4K
Video FPS Değeri
60 FPS

PERFORMANS

İşletim Sistemi
iOS
Ana İşlemci (CPU)
Dual-Core 2.5 GHz Vortex
CPU Frekansı
2.5 GHz
CPU Çekirdeği
6 Çekirdek
Bellek (RAM)
3 GB
AnTuTu Puanı
338.000 Puan

ÖZELLİKLER

Hafıza Kartı Desteği
4.5G Desteği
Parmak izi Okuyucu
Suya Dayanıklılık
Toza Dayanıklılık
8.5 Toplam Puan
İnceleme Puanı

Apple iPhone XR modelinin tasarım, ekran, kamera ve bataryayı incelediğimizde vereceğimiz puan şu şekildedir.

Tasarım
8
Teknik Özellikler
8
Performans
8.5
Fiyat
7.5
Kamera
8.5
ARTILARI
 • Suya karşı dayanıklı
 • Şık tasarım
 • Toza karşı dayanıklı
 • Hızlı şarj desteği
EKSİLERİ
 • Fiyat
 • RAM miktarı
Mağaza Oyu: 5 (1 oylar)
Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo