ASUS ROG Strix GL753VD İnceleme

17
8.5 Toplam Puan

12,919.00 TL

En uygun satıcı: vatanbilgisayar.comvatanbilgisayar.com
EN İYİ FİYAT
ASUS ROG Strix GL753VD İnceleme
ASUS ROG Strix GL753VD İnceleme
12,919.00 TL
  • Mükkemmel Görüntü Kalitesi
  • Özel Tasarlanmış Mikrofon
  • Çekici Tasarım

Bu incelememizde ASUS ROG Strix GL753VD modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

T

Tasarım

ASUS ROG Strix GL753VD çoğu oyun laptopları ile eşit düzeyde olmasa da büyük ve hacimli bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Kapakta oldukça sade ve şık bir görüntü oluşturan Asus, iki şerit ve bir tane logo ile GL753VD kapağını dizayn etmiştir. Bu logo ve şeritler turuncu olarak tasarlanmış ve laptopun çoğu bölgesinde turuncu siyah renkleri hakim diyebiliriz. Ayrıca bu detaylarda led bulunması gece hoş bir ortam sağlamaktadır. Çoğu oyuncu laptopunda bulunmayan bu özellik ile ASUS fark oluşturuyor. Kapağın detayları daha sona ermedi hem sade hemde fırçalanmış havasıyla uzaktan bakıldığında laptop parlamakta ve çoğu insanın dikkatini üzerine toplamaktadır.

Laptopun kenarlarına değinecek olursak yine turuncu şeritler burada da kullanılmıştır fakat burada dikkatimizi çeken detay ise laptopun sağ tarafında bulunan sıcak hava ızgaralarındaki turuncu detay laptopun geneline dokunan özel bir dizayn olduğunu söylemekte fayda var. Dizüstü bilgisayarın çoğu bölgesi plastiktir fakat endişelenmenize gerek yok çünkü bu sert plastikten yapılmıştır ve oldukça dayanıklı bir yapıdadır yani sizi uzun yıllar idare edebilir. Cihazın tabanından biraz bahsedecek olursak ön taraflarda bulunan iki adet hoparlörde turuncu renkle tasarlanmış ve ortasında bir adet MMS destekli kart okuyucumuz mevcuttur. Yine tabanında orta kısımda bulunan ızgaralar bulunuyor bunların hava çıkışını kolaylaştırmak içinde laptopun dört bir tarafında bulunan turuncu renkle kauçuk ayaklarımız bizleri karşılamakta.

Burada söylemeden geçmeyelim kapakta kullanılan malzeme çok da kaliteli bir yapıda olmadığı için parmak izlerini tutabiliyor bu da tabii ki olumsuz yönlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 1,920 x 1,080 FHD bir çözünürlüğe sahip olan ASUS ROG Strix GL753VD 160 dereceye kadar da yatabilmekte ve size maksimum geniş görüntülenme açısı sunar. Ayrıca renkleri canlı tutmakta ve canlı bir ekran netliği sunuyor. Klavyeden bahsedecek olursak RGB özelliklere sahip olarak geliyor ASUS’un Gaming Center adı altında olan yazılımıyla istediğiniz renk fonksiyonunu ayarlayabilmektesiniz. Klavyenin gerisinde geniş bir alan bulunuyor buraya da bileklerinizi koyarak rahatça oyun oynamanız için dizayn edilmiştir ve sağ tarafında bulunan şık ve sade ASUS logosu yer alıyor.

T

Teknik Özellikleri

G

Grafik Kartı

ASUS ROG Strix GL753VD modelinde çok güçlü donanımlara yer vermiştir. Bunlardan sizlere bahsedecek olursak ekran kartıyla başlamak isteriz. Asus bu cihazda NVIDIA ekran kartı kullanmakla bizce büyük akıllılık yapmış çünkü bu denli güçlü bir sistemi kaldırabilmek için tamda GeForce GTX 1050 veya 1050Ti gerekirdi. RYZEN 5 modeli de uygun düşebilirdi fakat fiyatta biraz daha oynama söz konusu olurdu. Bu ekran kartının çekirdek hızı ise 1354 Mhz‘ye kadar çıkabilmekte. Ekran kartı bellek miktarı 4 GB olmakla birlikte GDDR5 bellek türü kullanılmıştır. Bu gelişmiş donanım önceki yapılanmalara göre en yeni oyunlarda üst düzey performans almanızı sağlıyor. Ayrıca hızlı ve akıcı olmasıyla sizi rahat bir laptop kullanım bekliyor. ASUS ROG Strix GL753VD aldığınızda 16 GB RAM ile gelmekte fakat bunu 32 GB’a kadar çıkartmanıza Asus olanak sağlıyor. Burada toplamda 2 adet bellek slotu bulunmakta buraya yerleştirmeniz mümkün.

İ

İşlemci

Asus’un oyun bilgisayarı olarak piyasaya sürdüğü ROG Strix GL753VD modeli ile gerçekten göz kamaştırdığını söylemekte fayda var. ROG serisinde zaten oldukça donanımlı ve performanslı ürünler tasarlayan ASUS bu cihazla bir kademe daha ileriye gitmiş diyebiliriz. İşlemci tarafında kullanılan Intelin son nesil olan Core i7-7700HQ modeli karşımıza çıkıyor. Yedinci nesil ailesinin ilk yarıyılında çıktığını da belirtelim. İşlemci Frekansı 2,80 Ghz gibi yüksek rakamlar olsa da sonuçta oyuncu bilgisayarı olduğu için yeni çıkan oyunlarda zorlanabileceği düşüncesiyle; İşlemci Turbo Frekansı 3.80 GHz gibi bir sayıya ulaşabilmekte bunu oyundayken siz geçişini hissetmeden turbo frekansı devreye girecektir. 4 çekirdeğe sahip olan GL753VD gayet yeterli bir kullanım bizlere sunmakta. İşletim sistemi ise Windows 10 pro ile gelmektedir. Çoğu oyuncu laptopunda FREE DOS olarak görmeye alışsak da Asus kurulu olarak göndermeyi tercih etmiştir.

B

Bağlantı Noktaları

Bütün dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi ASUS bu cihazda da çoğu girişi ürünün sol tarafında konumlandırmış. Bunlar neler dersek; USB 3.x’den 3 tane bulunmakla birlikte 1 adet USB Type-C bizleri karşılamakta. HDMI bulunmaktadır bunun özelliği ekranı başka bir cihaza yani televizyona ya da monitöre bağlamak için bu girişi kullanacaksınız. Mini DisplayPort’unda mevcut olduğunu söylemekte fayda var. Yazımızda belirttiğimiz gibi, yeni oyuncu bilgisayarlarında kullanılan tek girişlik jack girişi çoğu kullanıcının istemediği bir detay fakat bir ürün aldığınızda o ürünün çift jack girişinin teke düşürülmesi için özel bir adaptörde yollamaları bizleri rahatlatmaktadır. 1 Adet iki hoparlör arasında bulunan kart okuyucu ile aktarma işlemleriniz daha da kolaylaşacaktır.yapabilir.

O

Oyun Testi

ASUS ROG Strix GL753VD modelinin oyun performansına baktığımızda ise işlemciyi yoran oyunlarda çok iyi bir FPS değeri alıyoruz. Aşağıdan ROG Strix GL753VD modelinin oyun içinde aldığı FPS değerlerine göz atabilirsiniz.

  • Asus-ROG STRIX GL753
  • Asus-ROG STRIX GL753
  • Asus-ROG STRIX GL753
  • Asus-ROG STRIX GL753
Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo