Bu incelemede Asus markasının ZenBook UX330UA modeli incelenmek üzere ele alınmıştır. Üretim amaçları da göz önünde bulundurarak ele alındığında ZenBook serisi kolay taşınabilir daha çok oyundan ziyade Home Office ve Freelance çalışma sistemlerine uygun olacak şekilde tasarlanmış ürünlerdir.

T

Asus ZenBook UX330UA Tasarım

Asus’un kendi tanımı ile ele alınacak olursa ZenBook UX330UA tam anlamı ile nefes kesicidir. Zenbook serisinin genel özelliği ile ele alınarak incelemeye başlanırsa, ürün kısa ve öz olarak zarafet ve estetiğin vücut bulmuş halidir. Titanyum ve alüminyum alaşımlı kasası ile ZenBook UX330UA sert dayanıklı ve estetiğe önem veren bir görünüm ile kullanıcılarının ve alıcılarının karşısına çıkıyor. Kasa kısmı ve ekran inceliği bu ürünlerin tasarım özellikleri kapsamında incelendiğinde en can alıcı noktası olarak göze çarpıyor. 13.3 inç ufak ekranı ile bir bayan çantasına dahi sığabilecek büyüklükteki laptop ağırlığı ile de kullanıcısına zorluk çıkarmaktan kaçınıyor.

Asus ZenBook UX330UA

Ekran çözünürlüğüne bakıldığında 1920×1080 piksel ile karşı karşıya kalan kullanıcılar yaptıkları seçimden pişman olmuyor. Genel özellikler itibari ile piyasa standartlarının üstüne çıkan ZenBook UX330UA görüntü kalitesi ile de kalitesini ispat ediyor. Gerek film izlerken gerekse oyun oynarken ihtiyaç duyulan yeterlilikteki görüntü kalitesi kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Yaklaşık olarak 1.2 kg ağırlığı ile varlığını unutturarak kullanıcısına taşıma kolaylığı sağlıyor.

Bilgisayarın ekranı altında klavye ile birleştiği noktada bulunan Asus amblemi kullanıcının dikkatini dağıtacak kadar kötü bir şekilde konumlandırılmamış. Asus markasının genel olarak kullandığı bir markalaşma tekniği olarak bilinmektedir. Bilgisayarın yüksekliği 13.5 mm olması hesabı ile kullanıcısına zor bir kullanım sağlamaktan kaçınmıştır. İnce ve şık görüntüsü ile birlikte çok yüksek olmaması kullanıcıların başlıca sorunlarından birisi olan bilek ağrılarının da düşmanı olmaktan geri durmamıştır.

Asus ZenBook UX330UA

Fiyat açısından bakıldığında ZenBook UX330UA ilk bakıldığında biraz çekinerek yaklaşılmayı hak ediyor. Fakat ürüne daha detaylı bakılıp da tasarım harikası olan boyutları ve taşıma kolaylığı göz önüne alınırsa hak veriliyor. Akabinde teknik özelliklerine de detaylı olarak bakıldığında ürünün fiyatının hiçte fazla olmadığı aksine piyasa değerinin altında olduğu bile söylenebilir.

Bilgisayarın genel şeması bakıldığında sağ ve sol kısımlarda bulunan USB portları ve şarj girişleri kullanımı zorlaştırmayacak aksine kolaylaştıracak şekilde diplere doğru tasarlanmıştır. Genel itibari ile performansın yanında kullanıcının göz zevki ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri dikkate alan Asus bu üründe de aynı başarıyı göstermiştir. Tuşların arka kısmında bulunan LED ışık desteği ile gece kullanımı için de uygun bir profil oluşturan ZenBook UX330UA tasarımsal kolaylıklar açısından üreticisini utandırmamakla birlikte gerekli kolaylığı da kullanıcısına sağlamaktadır.

Asus ZenBook UX330UA

T

Asus ZenBook UX330UA Teknik Özellikler

Ürünün biraz daha detaylandırılması gerekirse tasarımdan ziyade özellikle mantıklı ve bilinçli kullanıcıların odak noktası olan teknik özellikleri dikkate alınmak süratiyle incelenmelidir. ZenBook UX330UA tasarım harikası olduğu gibi büyük grafik isteyen ve online olan oyunlar dışındaki aktivitelerde de piyasadaki rakiplerini deyim yerinde ise solda sıfır bırakıyor denilebilir. ZenBook serisinin artık kalıtsallaşmış yapısı ve ilkesi olarak üreticinin istekleri kullanıcılara tasarımsal güzellik vermek, kolay bir taşıma sağlamak ve hızlı erişimi sunmaktır. Bu durumlar ışığında teknik özellik kısmında da hiç piyasanın gerisinde kalmamıştır.

Asus ZenBook UX330UA

ZenBook UX330UA ürününde Asus 7. Nesil Intel işlemci kullanmıştır. İşlemcinin 7. Nesil olması kullanıcısını pazarın önüne taşırken yeni sürüm olmanın verdiği sıkıntıların da yaşanmasını kaçınılmaz kılıyor. İşletin sistemi olarak genel tercihi Intel olan Asus, ZenBook UX330UA ürününde de İntel Core i7 işlemci kullanmıştır. Ürün çift çekirdekli olup 2.7 Ghz işlemci hızına sahiptir. Sadece bu özellikleri dahilinde bile piyasayla eşdeğer sayılabilecek ZenBook UX330UA bütün donanımı tamamlandığında kullanıcılar için tam bir biçilmiş kaftan halini alıyor. 8 GB RAM’a sahip olan ürün piyasadaki rakiplerinden aşağı kalır yanı olmadığını kullanıcılara gösteriyor. İntel’in bütün donanımlarını yavaş yavaş markasına dahil eden Asus wifi, video, sync, turbo boost, küçük işletme avantajı gibi bütün Intel teknolojilerini ürününe dahil ederken vPro teknolojisini bu havuzun dışında bırakmış ve ihtiyaç duymamıştır.

Asus ZenBook UX330UA

Depolama alanı olarak 512 GB yer ayıran ZenBook UX330UA kullanıcılarına yeterli kaynak arşivini sunmaktadır. Tam şarj durumunda ZenBook UX330UA 12 saate kadar kesintisiz kullanım ömrü sağlayabilme kabiliyetine sahiptir. İşletim sistemi olarak da yine bildiğinden şaşmayan Asus, Windows 10 Home işletim sistemin ürününe dahil etmekten kaçınmamıştır.

Özet olarak ürününü klasik belirttiğimiz Asus özellikleri ile şımartan üretici; kullanıcılara kalay taşıma ve zarafet gibi tasarım özellikleri sunmuştur. Bunların yanı sıra ürüne yerleştirilen teknik özellikler, ZenBook UX330UA ürününü kullanıcılar için hedef noktası haline getirmiştir. ZenBook adı duyulduğunda söylenilen sözler artık bir klişe haline gelmiştir. Zarafet, şık ve estetik bir görünüm, dayanıklılık, uzun pil ömrü ve güçlü bir beyne sahip olan ürün yine Asus kullanıcılarını ve üreticisini yarı yolda bırakmamıştır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo