Bu incelememizde Casper Excalibur G650 modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb. detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

Oyuncu dizüstü bilgisayarı denince sayılı markalardan biri olan Casper, Excalibur’u yeni modellerle güçlendirmeye devam ediyor. Bu incelememizde size oyun canavarı olan gerçekten akıcı bir laptop performansı veren G650 modelini inceleyeceğiz. Güçlü markalar arasında konumunu koruyabilen nadir firmalardan biri olan Casper, kullanıcıların laptop alacağı zaman seçeneklerinin arasına aldığı Excalibur modelinde gerçekten ince şık detayların olduğunu görüyoruz. Bu ürüne fiyat performans ürünü denemez aslında bu fiyata daha iyi oyuncu laptopları bulmak mümkün.

T

Tasarım

Casper Excalibur G650‘nin tasarım detaylarıyla incelememize başlayalım. Kutudan bir plastik poşet korumasıyla çıkıyor ürünümüz ve elimize aldığımızda cidden muazzam bir his bırakıyor sizde. Elinizi kapak yüzeyinde gezdirdiğinizde dahi kullanılan malzemenin ne kadar güzel olduğunu gösteriyor. Kutudan çıkan başka neler var diye soracak olursanız, dikdörtgen bir şekilde çıkan şarj adaptörü bulunuyor gayet kibar bir şekilde dizayn edilmiş ve uzun bir kablo bizleri karşılıyor. Kablo ucu eski Nokia telefonların ” İnce uçlu şarj aleti” tabiri ile dillere kazınan ucuna benzemektedir. Garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve Driver’ın olduğu bir CD ile kutumuzdan çıkanları sizlere söylemiş olduk. Tamamı plastik bir yapıda olmasına rağmen dokunuş hissiyatının ne kadar hoş olduğundan bahsetmiştik.

Casper Excalibur G650 İncelemesi

Plastiğin üzerinde bulunan kauçuğu andıracak bir kaplama bulunuyor. Bu çoğu bölgede bu şekilde yapılandırılmıştır, klavye çevresi olsun kapak altı olsun.  Excalibur’un plastik yapıda olması tabii ki kullanıcıları birazcık tedirgin ediyor, hele ki sürekli laptopu bir yerden başka bir yere taşıyanlar için ayrı önem sarf ediyor. Fakat oyuncu bilgisayarı olmasına rağmen ince bir yapıya sahip olan G650‘yi elinize aldığınızda ağırlık hissetmiyorsunuz. Kalınlığı 25 mm, ağırlığı 2,50 kg olan bu cihazın taşıması oldukça rahat. Ürünümüz tek bir renge yani siyah bir tasarıma sahiptir. Kapaktan biraz bahsedecek olursak, herhangi bir dizayn bulunmuyor sade ve düz bir şekilde tasarlanan arka kısımda sadece Excalibur logosu bizleri karşılamakla birlikte herhangi bir aydınlatma kullanılmamış. Dizüstü bilgisayarın altı ise sert plastikten oluşmakta ve yarısını havalandırma kaplamaktadır.

Her PC’de olduğu gibi G650‘de kapak zor açılmıyor aksine az sayıda bulunan vidaları sökmeniz yeterlidir. Kapağı açarken çok bir güç uygulamanız gerekmez, menteşeleri gayet iyi yapılandırılmış ve istediğiniz konumda sabit bir şekilde durabiliyor. Klavyesine geçecek olursak tuşların kenarları turkuaz bir renkle dizayn edilmiş ve beyaz bir led aydınlatma bizleri karşılamakta. Kapakta olduğu gibi klavyelerde de kir ve toza karşı dayanıklı bir yapı bulunmuyor. Tuşlar mat kaplama olmakla birlikte hoş bir görüntü sağlıyor. Dokunma hissiyatına geçersek normal derecede bir kullanım bize sunmakta ve elleriniz terlese dahi parmaklarınız tuşlardan kaymamaktadır. Yazı yazmada ve oyunlardaki kullanımı ile bizden geçerli puanı kaptı. Touch Pad kısmını oyuncu bilgisayarı alan kullanıcılar zaten çok kullanmaz ekipmanı elbet vardır bu yüzden de Casper çok fazla önem vermemiş diyebiliriz. Klavyenin üstünde konumlandırılan ızgaralar dikkatimizi çekmekte. Gözlerimizi çok yormamakla birlikte Excalibur logosuna benzer bir güç tuşu da ızgaranın ortasına koyulmuş.

T

Teknik Özellikleri

Excalibur G650‘nin teknik detaylarına bakacak olursak işlemcisi ile başlayalım. İşlemci modelinde Intel Core i7-7700HQ kullan Casper firması son yıllarda neredeyse bütün üst düzey oyuncu laptoplarında gördüğümüz bir işlemci kullandığını söyleyelim. İntel 7.nesil 4 çekirdeğe sahip olan bu işlemcisi son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Son nesil oyunları Full HD ayarlarlarda rahatlıkla açabilir ve zorlanmadan akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz. İşlemci frekansı 2.80 GHz olan G650, üst düzey oyunlarda zorlandığı zaman turbo devreye girerek 3,80’e çıkıyor. Siz oyundayken işlemci zorlandığında size hissettirmeden turbo devreye girer ve oyunun akıcılığında bunu fark etmezsiniz bile ayrıca bu rakamlar günümüzde çok fazla fiyatlı laptoplarda karşımıza çıkarken Casper firması bu üründe kullanmış. Tabii ki işlemci kadar RAM’de PC’de önemli olan farklı bir özellik.

Casper Excalibur G650‘de kullanılan 16 GB Ram, 2400 mhz hızında çalışıyor tabi ki DDR4 ile desteklendiğini söylemeden geçmeyelim. Excalibur’da kullanılan ekran kartı markası NVIDIA‘dır.Bu teknik donanımı NVIDIA GeForce GTX 1050 ekran kartı modeli ile taçlandırmak gerçekten güzel bir düşünce. Ekran kartı bellek miktarı 4 GB olduğunu söylememiz de fayda var. Depolama alanında bizi 1 TB sabit disk (HDD) karşılıyor. Sabit Disk (SSD) tarafında ise 128 GB kullanılmıştır. Yeni oyuncu bilgisayarlarında işletim sistemi kurulumsuz olarak gelmektedir. Casper şirketi bu cihazda da kurulumsuz olarak yani (FreeDOS) olarak tasarlamayı tercih etmiştir. Siz kendiniz orijinal bir windows alıp kuruyorsunuz. 1 tane USB Type-C, USB 3.x adedi 3 tane bulunuyor. Excalibur G650’de kullanılan Ses/Hoparlör kısmına değinecek olursak Casper firması Dolby Digital 2 Hoparlör + Subwoofer kullanmayı tercih etmiştir.

O

Oyun Testi

Casper Excalibur G650 modelinin oyun performansına baktığımızda ise işlemciyi yoran oyunlarda çok iyi bir FPS değeri alıyoruz. Aşağıdan Excalibur G650 modelinin oyun içinde aldığı FPS değerlerine göz atabilirsiniz. Diğer laptop incelemeleri için sitemize bakabilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo