Casper Via A1 İnceleme

Beğeni Sayısı+6

1,230.00 TL 1,499.00 TL

En uygun satıcı: hepsiburada.comhepsiburada.com
EN İYİ FİYAT

Casper son dönemde sıkça konuşulan telefonu Casper Via A1 modelinin özellikleri, artıları, eksileri, fiyatı ve tasarımı olmak üzere birçok detayı bu incelememizde. 

Casper şirketi çoğu bilinenin üzerine yabancı değil Türk asıllı bir şirkettir. 1991 yılında 3 gencin kurmasıyla başlamıştır. Türkiye’de birçok mağaza ve servisi bulunan bu şirketin 2009 yılında bu sayısı 65’i geçmiştir. Türk oldukları için Türk insanının sorunlarını daha iyi algılayabilir olup daha hızlı çözümler üretebiliyorlar. Ayrıca servis hizmetinin üst düzey olması da dilden dile dolaşıyor durumda. 2016’nın ilk çeyreğinde çıkartılan Casper Via A1 günümüzde sıkça alınan telefonlar arasındadır. Casper alınır mı diye merak edenler yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

ARTILARI:

  • Uzun batarya ömrü
  • Kamera performansı
  • Metal gövde tasarımı

EKSİLERİ:

  • Suya ve toza dayanıksız
  • Parmak izi okuyucusu

C

Casper Via A1 Tasarımı

Casper Via A1‘in kutu açılımına değinecek olursak ilk olarak kutudan başlayalım. Sıradan bir casper kutusu bizleri karşılıyor ön yüzünde telefonun görüntüsü bulunmaktadır. Kutuyu açtığımızda Via A1 ilk olarak gördüğümüz envanterden birisi diyebiliriz. Diğer aksesuar detayları cihazın alt kısmında kendine yer bulmuştur. Belgeler, çıkartma iğnesi, mikrofonlu kulaklık, cihazın piyasada kılıfını bulmak zor olursa diye şeffaf arak kılıf, adaptör ve kabloları kutunun içinden çıkıyor. Cihazın tasarımından bahsedecek olursak 5.5 inç’lik bir ekranı bulunan Via A1’i küçük ekran boyutunda telefon severler için olduğunu söylemek oldukça güç.

1080×1920 (FHD) Pixel ekran çözünürlüğü bulunmaktadır. Ayrıca pixellerin yoğun olmasıyla önemini vurgulayan yoğunluk derecesi 401 olarak belirlenmiştir. Ekran dayanıklılığı Corning Gorilla Glass 3 ile korunmuş olmakla birlikte çizilmeye dirençli cam ile hasarları minimuma indirmek amaçlanmıştır. 16 milyon renk aralığına sahip bu cihazın ekran gövde oranı ise %72 olarak tasarlanmıştır. 170 gram ağırlığında olan bu cihazın piyasadaki ürünlere kıyasla biraz ağır kalmaktadır. Casper Via A1’in kapak malzemesi yekpare alüminyumdan, gövde malzemesi ise metalden yapılmış olup oldukça dayanıklı bir hal almıştır. Fakat tek renk olan altın modeli mevcuttur.

C

Casper Via A1 Teknik Özellikleri

2016’da çıkan bu cihazın işletim sürümü oldukça yeni diyebiliriz. Şuan kullanılan 7.0 Nougat işletim sistemi bu cihaza güncellenebilir bir haldedir. Fakat cihazı aldığınızda size gelen 6.0 marshmallow sürümüdür. Çoğu cihazda bulunan NFC özelliği yani internet aracılığıyla kolay ödeme yapabilme imkanı bu cihazda bulunmuyor. 4.5G teknolojisini destekleyen Via A1’i kullanırken artık daha akıcı ve zevkli bir şekilde kullanacaksınız. Ana işlemcisi Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A53 olan bu cihazda 1.8 GHz hız normal değerde diyebiliriz fakat bunu ancak 8 çekirdekli bir frekansa bakarak söyleyebiliriz. İşlemci mimarisi ARMv8 (64-bit) olan bu cihazda GPU frekansı 700 MHz değerlerinde olmasıyla gerçekten üst düzey bir performans sergiliyor. 4 GB RAM‘e sahip bu cihazda Antutu puanı 63.000 olmasıyla beklentileri karşılamıyor denebilir. Depolama alanına gelecek olursak 64 GB dahili hafızası bulunmaktadır. Eğer isterseniz 128 GB’a kadar çıkartabilirsiniz fakat bizce yeterli olacaktır.

C

Casper Via A1 Kamera ve Batarya

Gün ışığında oldukça başarılı işler çıkartan bu telefonun kamera performansı üst düzey olmasa da başarılı işler çıkarttığını söyleyelim. 13 MP kamera çözünürlüğü olan Via A1’de optik görüntü sabitleyicinin olmaması kamera ve video çekerken kıpırdanmalarla gelen görüntü kaymasını beraberinde getiriyor. Hızlı odaklama özelliği bulunan cihazda 0,1 sn de nesneye odaklanabiliyor. HDR mod sayesinde net çekimler yapabilmektedir böylelikle canlı fotoğraflar ortaya çıkmaktadır. Yakın uzak cisimlere zoom yaptığınızda görüntünün bozulmamasında büyük rolü olan diyafram açıklığı F2.0 olarak belirlenmiştir. 1080p (Full HD) videolar çekmekle beraber bu videoları 30 fps gibi akıcı bir değerde kayda alıyor. Ön kamera 8 MP olup gün ışığında net selfieler çekmenize olanak sağlıyor. Bu cihazın en önemli özelliklerinden bir tanesi de bataryasıdır. 3130 mAh bataryaya sahip olan Via A1 4G açıkken 15 saat konuşma süresi tanıyor. Hızlı şarj mevcut olan bu cihazda değişir batarya bulunmamaktadır.

C

Casper Via A1 Fiyatı

Olumsuz yönlerinden biri ise suya ve toza karşı dayanıklı olmamasıdır. Bu cihazı alacaksanız oldukça fazla dikkatli olmanız gerekmektedir. Şebeke ile görüntülü konuşma bulunmamakla birlikte uygulama ile mevcuttur. Bu fiyatta oldukça kaliteli bir ürün olan Casper Via A1 alınabilecek ender cihazlardan bir tanesi diyebiliriz.

EKRAN

Ekran Boyutu
5.5 inç
Ekran Çözünürlüğü
1080x1920 (FHD)
Ekran Teknolojisi
IPS LCD
Ekran Dayanıklılığı
Corning Gorilla Glass 3
Ekran / Gövde Oranı
72.42 %

BATARYA

Batarya Kapasitesi
3130 mAh
Değişir Batarya

KAMERA

Arka Kamera Çözünürlüğü
13 MP
Ön Kamera Çözünürlüğü
8 MP
Video Kayıt Çözünürlüğü
1080p (Full HD)
Video FPS Değeri
30 FPS

PERFORMANS

İşletim Sistemi
Android
Ana İşlemci (CPU)
Quad-core 1.8 GHz ARM Cortex-A53
CPU Frekansı
1.8 GHz
CPU Çekirdeği
8 Çekirdek
Bellek (RAM)
4 GB
AnTuTu Puanı
48.500 Puan

ÖZELLİKLER

Hafıza Kartı Desteği
4.5G Desteği
Parmak izi Okuyucu
Suya Dayanıklılık
Toza Dayanıklılık
6.5 Toplam Puan
İnceleme Puanı

Casper Via A1 modelini tasarım, ekran, kamera ve bataryayı incelediğimizde vereceğimiz puan şu şekildedir.

Tasarım
7.5
Ekran
7.5
Performans
7.5
Batarya
8
Kamera
7.5
ARTILARI
  • Uzun batarya ömrü
  • Kamera performansı
  • Metal gövde tasarımı
EKSİLERİ
  • Suya ve toza dayanıksız
  • Parmak izi okuyucusu
Mağaza Oyu: 5 (1 oylar)
Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo