Bu incelememizde Dell Inspiron 7577 modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb. detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

Dell firması Türkiye’de en çok tercih edilen laptop markalarından birisi değildir fakat dünyada Lenovo ve HP‘nin ardından gelen dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisidir. Dünyada çoğu kullanıcı tarafından ilgi gören ve namını yaymış olan Dell ürünleri oldukça güzel ve donanımlı bir şekilde yapılandırılıyor diyebiliriz. 1984 yılında kurulmuş bu şirket 2006 yılında adeta çıkışa geçmiştir. Geliri yaklaşık 56 milyar olup 44 ülkede çağrı merkezi açmıştır bunlardan biri ise Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’de çoğu kullanıcı laptopun donanımından bahsetmek yerine servisinin kalitesini konuşur oldu. Bizde bu yazımızda sizlere Dell firmasının oyuncular için tasarladığı üst düzey olan Dell Inspiron 7577 modelini inceleyeceğiz.

Dell Inspiron 7577 İnceleme

T

Dell Inspiron 7577 Tasarımı

Tasarım kısmına geçmeden önce bu güçlü makineyi satın aldığımızda kutusunun içinden bizleri neler karşılayacak hep beraber bakalım. Aslında burada kutunun da önemi oldukça fazladır neden diye soracak olursanız artık kullanıcıların büyük çoğunluğu gidip mağazasından almak yerine internetten almayı tercih ediyor. Elektronik eşyalarda kargo şirketleri güvence verse de birkaç üründe karşılaştığımız gibi hasarlı gelebilmekte burada kutunun önemi daha da öne çıkıyor. Hızlıca içinden neler çıktığına bakacak olursak bir adet adaptör ve kablosu geliyor onun haricinde şık tasarımlı Dell Inspiron 7577 karşımıza çıkıyor. Tasarıma değinecek olursak ilk bakışta Dell 7567’ye oldukça benzediğini görebiliriz fakat neler farklı diye soracak olursanız ağırlık ve ve hafifliğini düşürmüşler ayrıca iç ve dış yüzeyde kullanılan malzemeler değişmiştir.

Dell Inspiron 7577 İnceleme

Mat plastik kaplama kullanmak yerine alüminyum taklidi sert plastik bir madde kullanılmış olup magnezyum alaşımı alüminyum kadar dayanaklı olmasa da oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Kapak dizaynı oldukça sade ve şık olan Dell Inspiron 7577’ye dışarıdan bakıldığını estetik bir hava katıyor. Arka kapağı düz sade renklerde olup kırmızı bir Dell logosu bizleri karşılıyor. Kapağı açtığımızda gayet rahat bir kullanım sağlayan klavye karşımıza çıkıyor. Oyuncular için özel tasarlanan bu klavye hem görüntü açısıyla hemde ergonomi açısından sınıfında oldukça iddialı diyebiliriz. Normal bir oyuncu bilgisayarına göre biraz fazla ağır demekte fayda var çünkü 2.65 kg ağırlında olan Dell Inspiron 7577 sürekli seyahat edenler için veya sürekli taşımak zorunda olanlar için büyük bir sorun denebilir.

Ekran kısmına geçecek olursak oyuncuların istediği büyük geniş ekran bu cihazda mevcut. Ekran boyutu 15.6 inç ve ekran çözünürlüğü 1920×1080 Piksel olması kullanıcıya gerçekten oyun zevkini tattırıyor. Ayrıca yansımasız yüzey özelliği sayesinde güneş ekranınıza yansısa bile hiç bir görüntü kaybı, parlama yaşamayacaksınız. Bağlantı noktalarına değinmeden önce yeni nesil cihazlarda kullanılan parmak izi okuyucu bu cihazda bulunuyor. USB portlarına bakacak olursak 3 adet 3.x bulunuyor ayrıca bunlardan birinde telefonunuzu yada başka bir cihazı kapalı iken şarj edebilme özelliği mevcut. Onun haricinde SD kart okuyucu ve HDMI girişi mevcut. Playstation veya Xbox gibi cihazları olmayanlar için büyük bir özellik diyebiliriz.

Dell Inspiron 7577 İnceleme

T

Dell Inspiron 7577 Teknik Özellikleri

Dell Inspiron 7577‘nin teknik özelliklerine yakından bakacak olursak, ilk olarak bilgisayarın ana biriminden bir tanesi olan RAM’den başlayalım. RAM nedir kullanıcıların kafalarında ufak da olsa bu birimi aydınlatalım. RAM bilgisayarın çalıştırdığı programlar ve işlemlerin bilgilerini bu birimde depolamaya yarar. Fakat sabit sürücü ile karıştırmamak gerekir çünkü hemen hemen aynı işlemleri sağladıkları için karışma olasılığı fazladır. RAM’in sabit sürücülerden farkı verileri daha hızlı zamanda işlemeleridir. Ekran kartının içinde konumlandırılan parça olarak da söyleyebiliriz.

Bu cihazda kullanılan RAM miktarı 8 GB olup 2400 MHz hızında DDR4 gibi son nesil bir bellekte çalışır. Ekran kartı tarafında ise gücüne güç katacak bir donanım yani NVIDIA kullanıldığını görüyoruz. NVIDIA’nin GTX serisinden 1050 Ti gibi harika bir model bu cihazda kullanılmış olup oyunlarda ve yüksek grafikli, bilgisayarı zorlayan durumlarda bile yüksek donanımı ile sıkıntı yaşamayacaksınız. Ekran kartının bir çok önemli özelliği bulunmakta ve bellek miktarı ise 4 GB olarak tasarlanmıştır. Dahili grafik tarafında ise Dell firması tercihini Intel’den yana kullanmış olup HD Graphics 630 modelini bu cihazda uygun görmüştür.

Dell Inspiron 7577 İncelemeDahili grafik gibi işlemci tarafında da Intel‘in yeni nesil olan 2017’nin ilk çeyreğinde çıkmış 2.80 hızında bir donanım harikası karşımıza çıkıyor. Ayrıca bilgisayarın zorlandığı noktalarda turbo işlemci devreye girerek 3.80 gibi ultra hızlı bir makineye dönüşmektedir. Bu arada söylemeden geçmeyelim bu bilgisayarı satın aldığınızda FreeDos yani boş bir işletim sistemi olarak gelmekte siz kendiniz orijinal bir Windows almak zorundasınız. Depolamaya da hızlıca değinecek olursak HDD bulunmakta ve bunun boyutu 1 TB olarak gelmektedir. Çoğu oyun bilgisayarlarında bulunmayan SSD kısmı burada mevcut ayrıca 128 GB gibi bir boyutu vardır. Diğer laptop inceleme yazılarımız için sitemize göz atabilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo