E-Devlet Kapısı İnceleme

E

E-Devlet Kapısı Nedir?

E-Devlet Kapısı Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi bir organizasyonu olarak www.turkiye.gov.tr adresi ile hayatımıza giren sistemlerden biri. İlk çıktığı dönemde önemi pek anlaşılmamış olsa da günümüzde eriştiği özellikler ile bizlere zaman kazandıran web sitesi artık mobil uygulamalar ile de yayınlanmış durumda. Bu yönü ile bakıldığında Android ve iOS işletim sistemlerine sahip herkesin sahip olması gerektiği uygulama sadece Türk vatandaşlarına uygun bir sistem. Sisteme giriş yapabilmeniz için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Türkiye Cumhuriyeti TC kimlik numaranızı daha önceden edinmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca yabancı ülke vatandaşları da verilen geçici TC kimlik numarası ve şifresini PTT’den alarak söz konusu sisteme mobil uygulamalar ile giriş yapabiliyor.

e-Devlet Kapısı
e-Devlet Kapısı
image
e-Devlet Kapısı
e-Devlet Kapısı
image
E

E-Devlet Kapısı Nasıl Yüklenir?

E-Devlet Kapısı kullanmış olduğunuz cihazda yüklü olan Google Play Store uygulamasında arama yaparak E-Devlet Kapısı uygulamasını bulmanız mümkün. Sonrasında uygulamayı indirmeyi seçtikten sonra sistem sizin için kurmuş olacaktır. Kurulum bilgisi geldikten sonra uygulamayı açıp kendi vatandaşlık numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet şifresini bilmeyenlerin eğer varsa sahip oldukları mobil bankacılık bilgileri ile de şifreye girebilmesi mümkündür. Bunun için giriş seçeneklerinden mobil bankacılık şifresi ile giriş bölümü seçilmelidir. Ayrıca diğer uygulama inceleme yazılarımıza sitemiz üzerinden bakabilirsiniz.

E

E-Devlet Kapısı Özellikleri?

E-Devlet Kapısı hayatımıza girdiği günden bu yana pek çok işlemi kolaylaştırmış ve özellikle devlet daireleri arasında mekik dokuma sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Son derece faydalı sistemin özelliklerini yakından baktığımızda ilk olarak karşımıza;

  • Sosyal güvenlik kurumu işlemleri çıkmaktadır. Özellikle altı çizilmesi gerekilen hizmetlerden biri olan sosyal güvenlik işlemleri hizmet dökümü sorgulamanızı sigortalılık gününüzü sorgulamanız ve emeklilik yaşınızı sorgulamanızı olanak tanımaktadır. Ayrıca toplam birikmiş prim gününüzü ve almanız gereken rapor parası olup olmadığını tek tıklama ile görüntülemeniz mümkündür.
  • Adalet Bakanlığına bağlı işlemlerin yapılmasına olanak sağlayan sistem ile adınıza açılmış bir mahkeme davası olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hali hazırda süren bir dava ile ilgili yaşanan gelişmelerin de bu hizmet kapsamında sorgulanabilmesi uygulama ile mümkündür.
  • Özellikle iş yerleri için büyük önem taşıyan vergi dairesi işlemlerine bağlı olarak hem kurumsal hem de bireysel vergi borçlarına ilişkin sorgulamaları E-Devlet Kapısı uygulaması ile sorgulamanız mümkün olmaktadır.
  • Maliye bakanlığına ilişkin e-bordro sorgulama işlemleri de E-Devlet kapısı uygulaması ile yapılan işlemler arasında yer alıyor.
  • Sabıka kaydı almak için mahkemeye gitme zorunluluğu olmaksızın E-Devlet kapısı üzerinden yapılması mümkün. Sistem sorgulamayı yaparak size bir PDF indirme olanağı sunuyor. PDF dosyası içinde yer alan barkod ile daha sonradan bu belgenin geçerliliği doğruluğu bir başka kişiye ait E-Devlet uygulaması ile yapılabiliyor.
  • Alınabilen PDF belgeler arasında yer alan nüfus kayıt örneği ikametgah belgesi gibi evraklar da yine E-Devlet kapısı uygulamaları ile temin edilebiliyor.
  • Askerlik terhis belgelerini kaybedenler için en büyük kolaylıklardan biri de askerlik durum sorgulaması hizmeti. Söz konusu sorgulamanın ardından alınan sonuçlar yine PDF ile barkod oluşturularak sorgulanabilmekte.
  • Eğitim durumu sorgulama hizmeti hem lise hem de üniversite boyutunda ele alınırken ayrıca açık öğretim kurumlarına ilişkin konular da E-Devlet Kapısı uygulaması erişilebilir durumda.
  • Geçmişe dönük bir borcunuz ya da alacağınız olup olmadığı konusunda telekom şirketleri ve televizyon şirketleri arasında yer alan sözleşmelerinizi kontrol eden sistem olası alacaklarınızı tahsil etmek için talep oluşturmanıza olanak sunarken ayrıca borçlarınızı da sizlere gösterebiliyor. Bu sayede ödemelerinizi de uygulama üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün olmakta.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo