Fortnite İncelemesi

Fortnite İncelemesi
Beğeni Sayısı+8
Beğeni Sayısı+8

Bu incelememizde herkesin merakla beklediği Unreal Engine firmasının Fortnite oyununa yakından bakıyoruz. Fortnite oyununun taktikleri, sistem gereksinimleri, fiyatı ve daha fazlası inceleme yazımızda.

F

FORTNİTE İNCELEME VE TAKTİKLER

Bu zamanlarda PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS oynayanların sayısı epeyce azaldı peki bu azalan kesim neye yöneldi? Tabii ki Fortnite’a, çıktığı ilk günden bu yana oldukça ilgi göre bu oyun 4. sezonuna giriş yaptı. Özellikle paragon oyunuyla ortaya çıkan veya tanınan Steam benzeri olan Unreal Engine Epic Games yeni oyunu ile oyuncuların karşısına çıktı. Eskiden ücretli olan ve grafiklerini gün geçtikçe geliştiren ve şuanda da geliştirmeye devam eden Unreal Engine bu sene içerisinde oyunu ücretsiz bir hale getirmiştir oyuncu sayısını yaklaşık 3 katına çıkarmıştır ve çoğu FPS oyunlarına fark atmıştır. Çevrimiçi olarak oynanan ve PlayStation’da da oynayabileceğiniz Fortnite oyununu sizler için inceledik.

Fortnite İncelemesi

Fortnite nasıl bir oyun diye aklınızı karıştırıyorsa cevabı bu incelemede. Bazı kesime çizgi film karakterini anımsatan bu oyunda aslında alışılmışın dışına çıkılmak istenmiştir. Unreal Engine’in paragon oyununda gerçekçi bir grafik kullandığını görüyoruz. Fakat Fortnite öyle değil biraz Minecraft veya Rust tarzı düşünülmüş onlar harmanlanmış diyebiliriz. Bizim açımızdan baktığımız oyunun grafikleri oldukça yüksek ve hoş bir görüntü sağlıyor. Bu tarz bir oyunun piyasada bulunmaması aslında ilgiyi daha da üstüne çekmiştir.

Twitch veya Youtube kanallarında sıkça yayını yapılan Fortnite’ın kitlesi gittikçe büyümekte. Her şey özenle düşünülmüş ve gözünüzle farketmediğiniz birden fazla detay oyunda mevcut. Aslında oyunun toplam dosyalarının boyutunun 8 GB olması her şeyi açıklıyor. Online FPS oyunu değilde sanki bir GTA serisi veya NFS serisi kadar boyutu olmakla birlikte kalitesinin de üst düzey olduğunu söylemekte fayda var. Grafik detaylarından bahsederken oyunun ses konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyelim.

Fortnite İncelemesi

Tamamen ciddi bir seslendirmeler yerine arada karakterlerin espirili söylemleri oyuncuların da hoşuna gitmekte. Oldukça fazla sayıda dans türü bulunmakta ve buna özel şarkılarda yer almaktadır. Bazen düşman tarafından sinir bozucu olsa da veya dikkatini kaybetmesine yarasa da aslında bu danslar bir taktik olarak da kullanılıyor. Fakat aynı evin içerisinde iseniz ve dansı yaparsanız haliyle ses de çıkacaktır ayak seslerinizi duymasa bile şarkı seslerinden sizin de burada olduğunuzu farkedecektir. Yani yer ve zaman çok önemli bir detaydır.

Epic Games aslında sadece bu oyunda değil diğer ürettiği oyunlarda da espirili bir dil kullanmasıyla yer yer yüzümüzü güldürmüştür. İnsanlar Fortnite ile tanıdığı için aslında bu oyunda böle bir şey ile karşılaşmaları oldukça hoş karşılanmasını sağlamıştır. PlayerUnknown’s Battlegrounds oyunu ve Fortine oyununu insanlar günümüzde karşılaştırmakta, ikisi de “Battle Royale” oyunu olmasına rağmen birbirinden çok farklıdır.

Fortnite İncelemesi

PUBG biraz daha gerçeğe yakın geniş bir yüz ölçümüne sahip Fortnite ise daha hayali diyebiliriz. Aslında ikisinin de en büyük sorunu optimizasyon diye söylersek daha doğru olur. PUBG oyununu bırakanların çoğu bu dertten muzdarip oyunda hızlı fps düşüşleri bilgisayarınız iyi olsa bile saniye başına düşen kare sayısının yeterli düzeyde bize aktarmaması vb şeyler oyunu kendinden soğutuyor ve bir süre sonra zevk alamaz hale geliyorsunuz buglardan. Oyunda optimizasyonu çözecekleri yerde silah kostümleri getirmeleri gerçekten oyuncuyu başka oyunlara yönlendiriyor. Bir oyunda akıcılık en önemli şeylerden bir tanesi ve Fortnite’da optimizasyon sorunu gayet akıcı bilgisayarınızın desteklediği FPS’i bizlere sunuyor.

Grafik detaylarından sonra biraz oyunla ilgili sizlere bilgi ve taktik vermenin zamanı geldi. Aslında zor olmayan fakat oynadıkça alışılan Fortnite’da uzmanlaşmak oldukça zaman alıyor. Yeni başlayan biri için öğretici videolar izlemesini öneririz fakat normal bir oyuncu için taktikleri sizlere sunacağız. Her zaman için ekiple girmek hem daha eğlenceli hemde daha planlı hareket etmenizi sağlayacaktır. Fakat tek başına oynarsanız da bunun zevki başkadır tabii ki.

Fortnite İncelemesi

Oyuna ilk giriş yaptığınızda 100 kişiye tamamlamak için yaklaşık 1 veya 2 dakika bekler bu sürede yerden silah bulup aim yeteneğinizi geliştirebilirsiniz veya ayarlarınızı yenileyebilirsiniz. Lafı çok da uzatmadan oyun içi taktiklerine geçelim. Uçakta başladığınızda oyuncuların hiç atlamadığı veya az inen yerleri tercih etmelisiniz eğer gerçekten iyi bir oyuncu olduğunuzu düşünüyorsanız kalabalık yerlerde çatışmak tam size göre. Genelde uçağın çevresinden oldukça ileriye süzülmeyi deneyin emin olun daha çok ekipmana kavuşacaksınız ve bunu rahat bir şekilde yapacaksınız.

Eğer oyuncu görürseniz hemen taaruza geçmeyin ilk önce doğru konuma gelin pozisyonunuzu belirleyin ayrıca eğer binadan binaya geçmek istiyorsanız açık alanlardan koşmak yerine ağaç arkasından koşmanız sizi farkedilmez hale getirecektir. Güvenli alan içindeyseniz sadece güvenli bölgeye odaklanmayın bir çok oyuncu uzağa atlamış ve anca gelmiş olabilir çember dışına da göz atmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu gibi oyunlarda aslında zeka çok önemlidir nerede ne yapılması gerektiğine hızlı karar vermek gerekir bunlardan bir tanesi de evdeyken girdiğiniz odada kapıyı kapatmak. Düşmanın eve girerken daha rahat olmasını sağlayacak böylece onu boş bir anında yakalayabileceksiniz.

Fortnite İncelemesi

Tabii ki böyle FPS oyunlarda ekipmanın da önemi oldukça büyük. Düşmanın nereden geleceğini ayak seslerini duymak doğru pozisyona geçmenizi ve onu öldürmenizi sağlar. Sürekli evdeki mobilyaları veya tahtadan araçları parçalayın veya ağacı parçalayın fakat hepsini değil son vuruşa kadar yapmanız ağacın yıkılmamasını sağlar ve etraftaki insanlar sizi farketmez. Az oyuncu kaldığında hemen yapınızı hazırlayın oldukça yükseğe yapın fakat temelini sağlam atmanız gerekmektedir. Yüksekteyken daha rahat görebilir ve ateş edebilirsiniz.

S

Sonuç

Fortnite 4.Sezonunda oldukça gelişme kaydeden bir oyun. Çoğu kullanıcı artık merak edip veya akıcı bir battle royale oynamak için bu ücretsiz oyunu yani Fortnite’ı indiriyor. Çeşitli görsel efektler ile renklendirilmiş FPS oyununda kendinizi geliştirmeniz sizi daha da iyi yerlere taşıyacaktır. Temel oynanış bakımından sıkılmayacağınız ve saatlerce başından kalkamayacağınız bir oyun tasarlayan Unreal Engine ekibi oyun içinde daha hızlı level atlamanızı sağlayacak ücretli xp takviyeleri karşımıza çıkarıyor. Sürekli güncelleme gelen ve gelişime açık olan bu oyunu siz hala oynamadınız mı? Diğer oyun incelemelerinden haberdar olmak için takipte kalmayı unutmayın.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo