Bu incelememizde HP Omen 15 modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb. detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

HP geçen yıl piyasaya sürdüğü Omen serisiyle adından büyük bir ölçüde söz ettirmiştir. HP Omen 15 orta sınıf bir oyuncu laptopu diye geçmekte fakat içine yerleştirilen ekran kartları veya işlemciler sayesinde üst düzey performans ürünü olarak son zamanlarda anılmakta. HP için aslında köklü bir değişim diyebiliriz bundan önceki serilerde çok da tutulmasa bile Omen 15 oldukça ilgi gören bir ürün haline geldi. Şık tasarımı, özgün yapısı ve hafif olmasıyla piyasadaki çoğu kaliteli cihazın önüne geçmiş durumda. Fiyatı teknik özelliklerine oldukça makul bir değerde olan Omen 15 modeli hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın hepsini okumanızı öneririz.

T

Tasarım

Hp çoğu oyuncu laptoplarında olduğu sade bir kapak kullanmayı tercih etmemiştir. Kapağın dizaynından biraz bahsedecek olursak “X” teması burada bizleri karşılamakta. Kapağın genelinde gayet hoş bir tasarım kullanılmıştır, yine kırmızı ve siyah renkler kapağın orta kısmında bulunuyor. Dört tane kırmızı şerit cihazın görselliğine katkıda bulunmakla birlikte kırmızı parlak Omen logosu da dışarıdan bakıldığında sıradan bir laptop olmadığını kanıtlıyor. Bahsettiğimiz “X” teması kapağı iki parçaya böler iki taraf karbon fiber kaplı diğer iki taraf ise plastik bir kaplama ile bizleri karşılamakta.

Tabii ki her kullanıcı gibi bizde isterdik kapağın hepsinde karbon fiber kaplı olsun fakat HP bu üründe bu dizaynı uygun görmüş. Bu tasarımı bir eksiklik olarak görmek laptopun yapısına bir hakaret olur sanırım. Hemen aşağısında ise OMEN yazısı oraya işlenmiş. Kapağı kaldırdığımızda yine Omen logolu kalın bir çerçeve ile çevrelenmiş 15.6 inç 4k ekran karşımıza çıkıyor. Fakat burada çoğu kullanıcının sevmediği nokta şu ekran çerçevesi olduğundan fazla kalın ve ekrana odaklanmak biraz zor ve gözü yormakta. Sağlam olsun diye bu kadar kalın yapılması kullanıcılar tarafından olumsuz olarak tepkime almıştır. Klavye tarafında ise WASD tuşları parlak kırmızı, geri kalanı ise kırmızı kenarlı ve siyah harflerle çevrelenmiştir.

T

Teknik Özellikleri

Omen 15, gücünü Intel’in 2017’nin ilk çeyreğinde çıkan son 7. nesil Kaby Lake Core i7 7700HQ işlemcisinden alıyor. Bu işlemcinin hızı 2.8 Ghz‘de çalışıyor olsa da zorlandığı oyunlarda veya kayıt alırken bazen böyle yavaşlıklar oluyor fakat turbo ile 3.8 Ghz‘e kolayca çıkabilmekte ve bunu size hissettirmeden yapması oyun akıcılığını bir tık ileri taşıyor diyebiliriz. 4 çekirdekli bir işlemciye sahip olan bu ürünün son nesil oyunları düşük ayarda da olsa akıcı bir şekilde oynatabileceğini hatırlatalım. 16 GB DDR4 RAM ile 2400 mhz hızında çalışan bu işlemciye tabii ki en iyisinin bir kademe altı olan Nvidia GTX 1060 ekran kartı Omen 15’de konumlandırılmıştır.

Çoğu oyun bilgisayarında işletim sistemi boş olarak gönderiliyor. Bu laptop modelinde de FREE DOS deniyor fakat HP, Windows 10 ile bu ürünü tanıtıyor kullanıcıların ayrıca Windows almasına uğraştırmıyor. Windows 8.1 Pro şuanda oyuncuların daha çok tercih ettiği bir işletim sistemi olsa da Windows 10 gün geçtikçe gelen güncellemelerle daha iyi ve performanslı bir hal alıyor. Depolama tarafında HDD sabit disk mevcut bunun boyutunun da 1 TB olması verilerimizi kalıcı olarak saklamanıza olanak sağlıyor. Üründe SSD‘de mevcuttur bu da 128 GB olarak bizleri karşılamakta yani kısaca belirtirsek bilgisayarınızı daha işlevsel ve kullanışlı bir hale getirdiğini de belirtelim.

HP Omen 15‘de kullanılan portlara göz atacak olursak USB 2x bu cihazda tercih edilmemiştir onun yerine USB 3x’den 3 tane cihazda kullanılmıştır. Ayrıca bu 3x bağlantı portları ile herhangi bir cihazınızı kapalı iken şarj etmeniz mümkün. 1 adet HDMI girişi bulunmakta yayınlarınızı veya oyun oynamak için dev ekranlara bağlamanız artık daha kolay bu port sayesinde bu canavarı başka ekrana yansıtabileceksiniz. Ekran kısmına değinecek olursak burada bizleri 4K bir çerçeve karşılıyor Full HD olan bu ekran oyun deneyimlerinizi daha da arttırmanıza büyük bir etken. 1920×1080 Piksel olması bu laptopu daha net ve canlı renklerle buluşturuyor.

O

Oyun Testi

HP Omen 15 modelinin oyun performansına baktığımızda ise işlemciyi yoran oyunlarda çok iyi bir FPS değeri alıyoruz. Aşağıdan Omen 15 modelinin oyun içinde aldığı FPS değerlerine göz atabilirsiniz.

  • HP Omen 15 İnceleme
  • HP Omen 15 İnceleme
  • HP Omen 15 İnceleme
  • HP Omen 15 İnceleme
Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo