Lenovo Legion Y520 İncelemesi

38
Genel puanı:
Fiyat Düştüğünde Bilgilendir
×
Fiyat düştüğünde bana haber ver
Ürün için Uyarı Ayarla: Gittigidiyor - 4,679.00 TL

Bu incelememizde Lenovo Legion Y520 modelini tasarım, teknik özellikler, artılar ve eksileri, oyun performansı, fiyatı vb detayları gözden geçirip herkesin dilinde olan oyun bilgisayarına yakından bakacağız.

Oyun için dizüstü bilgisayarı şu anda düşüşte diyebiliriz fiyatlar biraz pahalı olduğu için çoğu kişi bilgisayar toplamayı tercih ediyor. Firmalar ise Intel ve Nvidia‘dan fazla ödün vermeden performans açısından üstün güç sağlayan ama fiyatı da biraz düşürmenin peşindeler. Daha alınabilir hale getirmek için. Lenovo Y serisi adı altında piyasaya sürdüğü Legion Y520 modeli ile ünlü oyuncu laptop üreticilerine taş çıkartmaya hazırlanıyor.

T

Tasarım

Legion Legion Y520, ilk bakışta sıradan bir dizüstü bilgisayara benziyor, uzaktan gören bir insan kapağı kaldırmadan bir oyun makinesi olduğunu anlayamaz. Kapak tamamen siyah, mat renkli karbon dokulu bir kaplama kullanılmış, kapağın üzerindeki Lenovo logosunun da siyah olması kapak ile karışıyor olmakla birlikte çok kolay bir şekilde lekeleri alır ve silinmesi kolay değildir. 15.6 inç ekran boyutunda 1920×1080 çözünürlük sunan Legion Y520, mat ekran yapısı ile oyuncuların sorun olarak gördüğü ekran yansımasının da önüne geçiyor. Ekranı kaldırdıktan sonra kırmızı ledli tuş takımı bizi karşılıyor.

WASD düğmesi, sadece oyun amaçlı bir dizüstü bilgisayar olduğundan emin olmak için ekstra kalın kırmızı kenarlar içeriyor. Ev, Son, Pg Dn, Pg Up ve Prt Scr tuşları yoktur ve buna alışmak zaman alacaktır, günlük kullanıcılar için çok sorun olmaz fakat profesyoneller için oldukça sıkıntılı bir durumdur. Değişik bir yapılandırmaya gidilmiş olması Legion Y520 farklı kılmıştır, tuşlarının arası oldukça dar olması kullanıcıların kafasında soru işareti oluşturmuştur.

Alt köşede küçük bir kırmızı Legion logosu bulunuyor. Klavyenin konforundan biraz bahsedecek olursak oldukça rahat basma hissiyatına sahiptir ayrıca Fn tuşu ve boşluk çubuğuna basarak aydınlığını 2 katına çıkartabilirsiniz. Ekranı dikdörtgen değil, sportif bir görünüm için açılı kenarlara sahiptir. Başka bir deyişle, ortalama parlaklık ve kontrasta sahip 15,6 inçlik mat IPS paneli var, ancak renk kapsamı ve doğruluğu açısından eksik. Genel olarak, klavye düzeni zekice bir dokunuş olsa da, görünüm açısından yanı sıra premium dizüstü bilgisayarın ne olması gerektiği konusunda malzeme ve yapı kalitesinden hayal kırıklığına uğradık. Lenovo’nun pek çok rakibi bu fiyat seviyesinde daha iyi bir performans sergiliyor.

T

Teknik Özellikleri

Oyuncu laptopu dediğimiz ürünlerde ısınma konusu gerçekten büyük önem taşıyor, Legion Y520 modelinin içinde bulunan gelişmiş malzeme ve termal sistem cihaz belli bir sıcaklığa çıktığında işlemciyi soğutmaya yarar sağlaması ile birlikte çift fan ile ısınma sorununu ortadan kaldırıyor. Yeni nesil bilgisayarlarda artık fan yan tarafa değilde arka tarafa yapılandırılıyor. Bağlantı noktalarına ve arayüzlerini bakacak olursak İnternet (LAN/RJ45) girişi mevcut fakat cihaz ince olsun diye bastırılarak takılabiliyor. 1 tane Mini DisplayPort girişi, 1 tane HDMI girişi, 1 tane de USB Type-C girişi cihazımızda bulunuyor. USB 2x mevcut değil fakat onun yerine USB 3x, 3 tane konumlandırılmıştır.

Yanlış bir şey yaptık fabrika ayarlarına dönmek istiyorsak pc’yi resetleme tuşu da jack girişlerinin yanında bulunuyor. İşlemci tarafına geçecek olursak Intelin 7. nesil Intel Core i7-7700HQ modeli Y520 de bulunuyor. 2,80 Ghz işlemciye 16 Ram‘e sahip olan cihazımızda DDR4 belleğin bulunduğunu söyleyebiliriz. Lenovo bu laptop içina NVİDA’nın G6X 1060 ekran modelini kullanmış bu modelin bellek miktarının ise 6GB olduğunu söylemekte fayda var.

Cihazın diğer özelliklerine göz gezdirecek olursak ses sistemi ile devam edelim. Bass konusunda bizden düşük puan aldığını belirtmekte fayda var fakat Lenovo sesten kısarak pil gücüne daha da önem vermiştir. 5 saate kadar 60 WHr Li-Polimer Bataryası cihazın gücüne güç katıyor. Ürünümüzün ağırlığı konusunda bir neticeye varacak olursak oldukça hafif olmasa da eve okula veya işe rahatlıkla götürüp getirilebilir. Boyut ve ağırlığı şu şekildedir; 380 x 277 x 29 mm + 3.2 kg. Depolaması hakkında bilgi verecek olursak 256 GB SSD + 2 TB HDD sahiptir.

O

Oyun Testi

Lenovo Legion Y520 modelinin oyun performansına baktığımızda ise işlemciyi yoran oyunlarda çok iyi bir FPS değeri alıyoruz. Aşağıdan Legion Y520 modelinin oyun içinde aldığı FPS değerlerine göz atabilirsiniz. Diğer laptop incelemeleri için sitemize bakabilirsiniz.

  • Lenovo Legion Y520 oyun testi
  • Lenovo Legion Y520 oyun testi
  • Lenovo Legion Y520 oyun testi
  • Lenovo Legion Y520 oyun testi
  • Lenovo Legion Y520 oyun testi

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo