Muhteşem tasarım ve özellikleri ile Rode Nt2-A mikrofonunu inceledik. Cihazın artıları eksileri,  fiyat, ergonomi ve birçok detayını sizler için bir araya getirdik.

Piyasada bulunan birçok mikrofonun iyi ya da kötü olduğunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Arkadaşlarımızın ya da çevremizin kullandığı mikrofonlardan almak bazen doğru bazen de yanlış bir tercih olabiliyor. Bu yazımızda inceleyeceğimiz ürün oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Çoğu kullanıcının Çinli olarak sandığı fakat Avustralya kökenli olan Rode şirketinin beğenilen ürünü olan Rode Nt2-A sizler için detaylıca inceledik. 1967 yılında kurulan bu şirket ilk olarak kendi çapında bir şeyler üretse de yıllar geçtikçe kalitesini ve tasarımını da üst seviyeye çıkarmıştır hal böyle olunca sadece kendi ülkesinde değil dünya genelinde tanınan bir şirket unvanını taşımaya başlamıştır.

R

Rode Nt2-A Tasarım

Rode Nt2-A tasarımına geçmeden önce kutu içeriğinde bizleri neler karşılayacakmış gelin beraber bakalım. Diğer mikrofon kutularına nazaran daha renkli bir kutu tasarımı olduğunu söyleyelim. Ön yüzünde cihazın seri numarası yazmakla beraber ek bir bilgi yer almamaktadır. Kutunun kapağını açtığımızda karşımıza iki adet bölme çıkıyor bu bölmelerden birinde bir adet kutu diğerinde ise kablolar ve Rode Nt2-A yer almaktadır. Rode Nt2-A ayrı bir kutunun içinde değil, bir kılıf içinde gelmektedir. Çoğu mikrofonu koymak için tasarlanan kılıf bu cihazda da karşımıza çıkıyor. Diğer bölmedeki kutuda ise patlama filtresi veya darbe önleyici olarak geçen bir cihaz çıkmaktadır.

Cihazın tasarımına yavaş yavaş değinecek olursak, uzaktan bakıldığında oldukça şık bir yapıda olduğunu belirtelim. Cihazın ağırlığı bir mikrofona göre biraz ağır kalsa da sürekli taşınmayacak bir ekipman olduğu için 860 gram ağırlığa sahip olması kullanıcı için sorun teşkil etmeyecektir. Bir önceki serisine oranla cihazın kapsülünde bir büyüme olduğunu fark ediyoruz. Aslında bu büyüme içindeki donanımın büyümesinden kaynaklanmıyor, hatta bir önceki seri ile aynı tasarlanmış fakat vereceği ses hem arka hem ön için dizayn edildiği için kapsülünde büyüme görebiliyoruz. Eski modele oranla teknik detaylar artırılmış olup bunu cihazın önündeki tuş atamalarından da görmemiz mümkün.

R

Rode Nt2-A Teknik Özellikleri

Rode Nt2-A’da aslında bir önceki serinin gelişmiş yapısı dikkatimizi çekmektedir. Temel özelliklerinden bahsedecek olursak kardiroid bir sistem kullanılmaktadır. Yani sesleri ön ve yanlardan alır fakat arkadaki sesleri almayacaktır. Bir başka özelliği ise önden ve arkadan alır yanlardan gelen sesleri devre dışı bırakır. Eğer grupça bir şeyler söylemeyi planlıyorsanız bir başka özellik olan çok yönlü yani tüm tarafları eşit alabilen bir sistemde cihazda mevcuttur. Onun dışında iki adet güç seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi mikser ya da ara yüzden gereken 24v fantom gücü, diğeri ise yine mikser veya ara yüzden gereken 48V fantom gücüdür. Frekans aralığının ise 20Hz20kHz arasında değiştiğini söyleyelim.

R

Rode Nt2-A Fiyatı

Amatör seviyede kullananlar için değil profesyonel olan kullanıcılar için tasarlanmıştır. Fiyatından da anlaşılacağı üzere daha teknik çalışmak isteyenler bu cihazı tercih etmektedirler. Ayrıca aldığınız Rode cihazını kaydederseniz 1 yıla kadar ek bir garanti süresi almış olursunuz. Görünüşü oldukça şık olan bu cihazın ağırlığı kullanıcılardan olumsuz tepkiler almıştır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo