Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege İnceleme

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege İnceleme
Beğeni Sayısı+4
76.99 TL SATIN AL
Beğeni Sayısı+4
76.99 TL SATIN AL

Bu incelememizde herkesin merakla beklediği Ubisoft firmasının Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununa yakından bakıyoruz. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyununun taktikleri, sistem gereksinimleri, fiyatı ve daha fazlası inceleme yazımızda.

Bu oyunda görüp görebileceğiniz büyük gerçekçi detaylar mevcut olmakla birlikte akıcı bir oyun deneyimi sunmaktadır. Evet başlıktan da anladığınız üzere bu oyun Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege‘dir. Ubisoft tarafından 1 aralık 2015 tarihinde piyasaya sürülen ve çıktığı günden itibaren büyük bir ilgi gören bu oyun en çok rağbet gören oyunlar arasında yerini almıştı. Anti-Teröristler ve Teröristler olmak üzere iki adet grup olan bu oyun aslında günümüz Multiplayer oyunlarından olan Counter Strike Global Offensive oyununa bir hayli benzemektedir. Tabii ki bu benzetme sadece taraflar arasındadır. Oyunun grafikler ve gerçekçiliği adına Rainbow, CS GO’dan oldukça üstündür diyebiliriz. Tasarımcılarından olan Andrew Witts sayesinde E3’ün en iyi oyun olarak seçtiği yıllar bulunmaktadır. Ubisoft aracılığıyla çıkarılan bu oyun gibi bir çok başarılı işe imza atılmıştır. Son yıllarda oldukça fazla karşımıza çıkan For Honor ve Assassin’s Creed gibi devasa grafiklere sahip oyunlara imza atmışlardı Rainbow’da onların arasına eklenmiştir.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege İnceleme

T

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege Grafik

Oyunun grafiklerinin oldukça başarılı olduğunu söylemiştik, günümüz dünyasında sokakta, evde veya garaj yada hava limanında nerede olursanız olun bu oyunda bulacaksınız. Birçok haritaya sahip olan Rainbow bu anlamda yelpazesi kuvvetli diyebiliriz. Şuanda boyutu 60 GB‘a yakın olmaktadır. Birçok oyuncu için bu oldukça fazla bir sayı olsa da grafiklere seslere ya da oynanışa nazaran aslında normal diyebiliriz. Yazımızda belirttiğimiz sistem gereksinimlerini dikkate alırsanız ne kadar donanımlı bir bilgisayara sahip olmanız gerektiğini anlarsınız. Grafiklerinin devasa nitelikte olmasın sonucu ise bilgisayarınızın bunu kaldıracak derecede iyi olması gerektiğidir. Ağaçlar, evler, kameralar, arabalar, uçaklar ve aklına gelmeyecek birden fazla detay bulunmaktadır. İlk çıktığı zamanlarda sadece UPlay platformundan indirme yapılırken şuan Steam‘de aktif olarak hizmet vermektedir, fakat açılırken Uplay ve Steam ilişkisiyle açılmaktadır.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege İnceleme

T

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 (64bit)
 • İşlemci: Intel Core i3 560 @ 3.3 GHz veya AMD Phenom II X4 945 @ 3.0 GHz
 • Bellek: 6 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 veya AMD Radeon HD 5870 (DirectX-11 ile uyumlu 1GB VRAM)
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX® 9.0c en yeni sürücülerle uyumlu bir ses kartı

Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz veya daha iyi ya da AMD FX-8120 @ 3.1 Ghz veya daha iyi
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (veya GTX 760 / GTX 960) ya da AMD Radeon HD 7970 (veya R9 280x [2GB VRAM] / R9 380 / Fury X)
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 47 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX® 9.0c 5.1 uyumlu bir ses kartı ve en yeni sürücüler

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege İnceleme

T

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege İnceleme Ve Oynayış

Birçok Multiplayer oyun gibi Rainbow Six: Siege’de E Spor‘a adımını atmıştır. Yurt dışında turnuvaları düzenlenen ve gittikçe ün kazanan bu oyun, ileride çoğu ülkede e spor faaliyetlerine başlayacak gibi duruyor. Oynanış kısmına değinecek olursak aslında anlatacağımız birçok detay bulunuyor. Oyunda fazla gerçekçi faktör bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi zipline adını verdiğimiz halatla yukarı tırmanmadır. Başladığında yerden giden drone‘lar kullanarak bombayı, rehineyi ya da imha etmeniz gereken cihazları bularak oyun başladığında hangi binada hangi odada olduğunu bulmaksızın direk hedefe doğru koşarsınız. Fakat her operatörün farklı görevleri vardır. Bunlar drone’leri engelleyebilir ya da drone’nuzu düşman fark ettiğinde onu kırarak saf dışı bırakabilir eğer bulabilirseniz şanslısınız, bulamadıysanız oyun başladığında bir adet drone kullanma hakkını daha bulunuyor ses kasarak hangi tarafta olduğunu saptayabilir bu drone’lar sayesinde “x” tuşuna basarak adamın yerini belli edebilirsiniz bombayı bulamasanız da bu büyük bir avantaj sağlar.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege İnceleme

Oyun başladığında hedefe doğru ilerlerken ister binanın içinden ister binanın dışından biraz önce bahsettiğimiz gibi zipline kullanarak camdan saldırıyı başlatabilirsiniz. Eğer bu oyun ile hiç deneyimiz yoksa oyunu yüklediğinizde ilk olarak eğitim verecektir bunu tamamlayarak az da olsa oyuna alışacaksınız. Eğer savunma tarafında başladıysanız duvarlara reinforce dediğimiz zırhlı duvarlar inşa ederek başlamalısınız her operatörün 2 adet hakkı bulunmakla beraber eğer bütün operatörler dolduysa ve seçemediyseniz çaylak olarak başlıyorsunuz ve çaylakların 1 adet reinforce hakkı bulunmaktadır. Oyunda onlarca operatör bulunmaktadır ve her birinin farklı görevi vardır. Şöyle izah edersek eğer bir Dota ya da League Of Legends oyunu oynadıysanız buradaki detaylar ona benzerdir her kahramanın farklı görevi yetkileri veya skilleri olduğu gibi Rainbow’da ad böyledir. Eğer biri size ateş ettiğinde yüzde 70’in üstünde bir hasar bıraktıysa yere düşersiniz ve arkadaşınızın sizi kaldırmasını beklersiniz fakat yere düştüğünüz sırada güvenli bir yere yavaş yavaş hareket edebileceksiniz arkadaşınızın gelmesi sırasında sizi daha rahat kaldırabilir ve gelene kadar da “f” tuşuna basarsanız daha az kan kaybedersiniz.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege İnceleme

Saldırı tarafındaysanız kameraları patlatmanız gerekir yoksa düşman sizin yerinizi belirleyebilir eğer savunma tarafındaysanız da düşman bu kameraları fark etmeden yerini tespit ederseniz arkadaşlarınıza düşmanın ne tarafta olduğu bilgisini vermiş olursunuz. Her operatör farklı göreve sahip olduğunu söyledik. Fakat bu operatörlerin hepsi erkek değildir. Ubisoft burada kadın erkek eşitliğini öne çıkararak erkekleri ayırmamıştır. Her operatörün hikayesi sınıfı farklıdır her biri farklı ülkenin savaşçılarıdır. Oyunu genel olarak oynayan insanların ortalama 20 yaş civarı olması oyunda trollemeden keyifle oynamanıza olanak sağlamaktadır. Oyun içindeyken takımınızdan bir kişi ayrıldığında yerine bot oynamıyor bir el sonra eğer oyun bitime yakın değilse başka bir kullanıcı oyuna dahil olmaktadır. Oyunda R6 kredileri bulunmaktadır Türkiye fiyatıyla 600 R6 kredisi 17 lira gibi bir fiyata denk geliyor ve birinci yıl operatörlerinden 2 tane açabilirken yeni operatörlerden ise 1 tane açabiliyorsunuz. Operatörleri oyunlardan gelen coin dediğimiz paralarla da açabilmektesiniz fakat uzun sürmektedir.

T

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege Fiyat ve Sonuç

Fiyatı Steam’de starter edition olarak makul bir meblağda diyebiliriz. Fakat yine ücretli olduğu için herkes almamaktadır bu da oyunun kalitesini bir kademe artırıcı unsurlardan bir tanesidir. Oyuna başladığınızda bağımlılık yapmaktadır sürekli oynamak kasmak isteyeceksiniz ve yeterli hissettiğinizde kendinizi artık dereceli girebilirsiniz. Oldukça gerçekçi yapısıyla birçok oyundan kendisini soyutluyor. Diğer oyun incelemelerinden haberdar olmak için takipte kalmayı unutmayın.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo