ViewSonic XG2401 İnceleme

4
Genel puanı:
Fiyat Düştüğünde Bilgilendir
×
Fiyat düştüğünde bana haber ver
Ürün için Uyarı Ayarla: mediamarkt - 1,499.00 TL

Muhteşem tasarım ve özellikleri ile ViewSonic XG2401 monitörünü inceledik. Cihazın artıları eksileri, fiyat, tasarım ve birçok detayını sizler için bir araya getirdik.

1987 yılında kurulan ViewSonic şirketi ilk zamanlarında çok tutulmasa da 1987 yılından itibaren oldukça fazla rehavet görmüştür. 1990 yılında daha geniş çaplı çalışan ve sadece belirli ürünler üretmek yerine çeşitli donanımlara yönelen bu şirket monitör tasarımlarına başlamıştır. Teknolojinin günümüz artmasının ardından birçok kullanıcı artık projektör için tercih etmiyor, bu markayı tercih edenler büyük çoğunluğu kaliteli monitörlerinden faydalanmak içindir. Kurulduğu yıllarda en büyük sıçramayı yaptı diyebiliriz. Sony ve Panasonic gibi devleri arkasında bırakan ViewSonic Amerika ve Japonya’da en büyük ekran yöneticisi olarak tanındı. Türkiye’de belli süre sonra kendini gösterip kalitesi ve tasarımı nedeniyle sık tercih edilen monitörler arasında yerini aldı diyebiliriz.

V

ViewSonic XG2401 Tasarım

Cihazın tasarımına değinmeden önce hızlıca kutu açılımına bakalım. ViewSonic tasarım konusunda oldukça başarısız olduğunu söyleyelim ya da kutu tasarımına uğraşmak istemiyorlar. Kutunun ön yüzünde cihaz ile alakalı özellikler dikkatimizi çekmektedir. Bütün özellikler bulunmasa da birçok özellik yer alıyor. Kutunun iç tasarımı kullanıcıya güven vermektedir. Özellikle kargoda gelirken hiçbir zarar görmemesi için özenle kaplanmasının önemi bir hayli fazladır. İçini açtığımızda sert strafor köpüklerle korunan ViewSonic XG2401, yolda gelirken hasarlara karşı risk minimuma indirilmiştir. İçinden neler çıkıyor derseniz hızlı başlangıç kılavuzu, display port kablosu, güç kablosu ve USB besleme kablosu bizleri karşılayan unsurlar arasında.

ViewSonic XG2401’in tasarımına değinecek olursak ilk olarak ayak kısımlarıyla başlayalım. Burada gördüğümüz ayak bölgesi yani taban kısmı alıştığımızın aksine biraz farklı diyebiliriz. Ofis monitörü için değil daha çok oyun oynamaya yarayacak bir monitörü andırıyor. Oldukça ilginç bir tabana sahip olan bu ayaklar, sert ve sağlam bir yapıda olmakla beraber mat siyah renkle dizayn edilmiştir. Bir diğer önemli özellik ise ekranın yansımasız bir ekran olmasıdır. Bu da özellikle oyuncular için büyük avantaj sağlayabiliyor. Gündüz oyun oynamak isterseniz veya işiniz varsa gün ışığında ekrana yansıma olduğu için bu zorlaşır fakat yansımasız ekran sayesinde parlaklığı açmanıza gerek kalmaz ve gözünüzü ağrıtmaz.

Ekran 23.6 inç. büyüklüğünde olup 1920×1080 piksel çözünürlüğe sahiptir. Oldukça büyük bir ekranı bulunan ViewSonic XG2401’i kullanırken büyük ekranın verdiği zevki adeta yaşayacaksınız. Bu ekranın bir diğer özelliği ise istediğiniz gibi kullanabiliyor olmanızdır. İster düz, ister yatay kullanabileceksiniz bu özellik aslında birçok yayıncının işine yaramaktadır. Bir ekranı yatay diğer ekranı dikey yaparak bu ekranda izleyenlerin yorumlarını okuyabilirler. Öne, arkaya, sağa ve sola eğilme özelliği bulunan bu cihazda kulaklık girişi, display portu ve HDMI girişi de mevcuttur. ViewSonic XG2401 oldukça ağır bir yapıdadır. 3.49 kg ağırlığı ile rakiplerine nazaran daha yapılıdır fakat monitörler laptoplar gibi taşınabilir olmadığı için aslında ağır olması iyi bir şeydir kolay kolay hareket etmez.

V

ViewSonic XG2401 Teknik Özellikleri

Bu kadar pahalı bir ürünün teknik özelliklerini çoğu kullanıcı merak eder bizde sizlere donanımından bahsedeceğiz. Hz dediğimiz yenileme hızı olarak geçen bu değer aslında ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sayılıyor. Fakat bu değer yükseldikçe fiyatlar da doğru orantılı bir şekilde artıyor. Sizin bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa olsun monitörünüz onu işleyecek değerde olmazsa en fazla ne kadar işleyebilecekmiş o kadar işler bu yüzden kasa toplarken bir çok kullanıcı bu detayı bilmediği için daha sonraları farketmektedir. ViewSonic XG2401’de 144 Hz‘ye kadar işleme özelliği bulunuyor.

Bir başka özelliği ise monitörde bulunan 2 adet oyun hoparlörüdür. Oyun hoparlörü olmasının sebebi sesleri daha gerçekçi yansıtmasıdır bu hoparlörler stereo olmakla birlikte 4W gücüne sahiptir. Birçok kullanıcının alırken habersiz olduğu bir özellik daha var. Titreşim azaltma teknolojisi. Bu özellik sayesinde ekranda zaman zaman oluşan titreşimlerin gözlere zarar vermesini engellemesidir. Bu titreşimler farkedilmez fakat insan gözünü oldukça yoracak titreşimlerdendir bunlar gözü yorar ve daha çok bakamayacak duruma gelirsiniz. Mavi ışık teknolojisi de bir diğeri olmakla birlikte ekranda bulunan mavi zararlı ışıktan korumasını sağlar.

V

ViewSonic XG2401 Fiyatı

Bu fiyata birçok ürün var fakat 144 Hz yenileme hızını destekleyen oldukça az sayıda diyebiliriz. Tasarım konusunda oldukça başarılı bir ürün tasarlayan ViewSonic firması kullanıcıya çeşitli kullanımlar için detaylar bırakmış. Ekranda bulunan birçok özellik sayesinde keyfinize keyif katmakla birlikte bunun önüne geçecek sorunları ortadan kaldırmıştır. Mat ve siyah renkler hakimdir ve uzun yıllar dayanıklı kalması için tasarlanmıştır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo