Muhteşem tasarım ve özellikleri ile Xbox One S‘i inceledik. Cihazın artıları eksileri, fiyatı ve birçok detayını sizler için bir araya getirdik.

Microsoft firmasının uzun yıllar önce serisine başladığı Xbox ürününün rakipleri yıllar geçtikçe artmaya başladı. Durum böyle olunca daha kaliteli daha performanslı cihazlar sunmak için çalışmalara başlandı. 2002 yıllarında dört farklı ülkede satışa sunularak başlayan Xbox zamanında büyük bir ilgi görmüştür. O zamanlar PlayStation adı altında Sony’nin oyuncular için tasarladığı konsol kadar piyasa da kalamamış olsa da birçok kullanıcı tarafından tanındı. Gün geçtikçe kendi kitlesini oluşturdu. Bu kitle başka bir konsol kullanmadan aynı yolda Xbox’a gönül adayanlardandır, benzetmek gerekirse Iphone kullanıcılarını örnek verebiliriz.

X

Xbox One S Tasarım

Tasarım kısmına geçmeden önce hızlıca kutu açılımına gelin beraber bakalım. Öncelikle bu cihazın sağ salim gönderilmesi için kırılmayacak bir kaplama ile karşımıza çıkmaktadır. Hassas bir yapıda olması cihazın hasar gördüğünde doğru çalışmamasına yol açabilir bu yüzden sağlam kutuda gelmesi önemli. Kutunun dış yüzeyi yeşil ve beyaz renklerle dizayn edilmiştir. Ön yüzünde Xbox One S‘in görseli ve konsolu yer almaktadır. Çeşitli bilgilere yan ve arka yüzeylerinde bulunan alanlardan ulaşabilirsiniz. İçinden USB bağlantı kablosu, HDMI kablosu ve Xbox One S’in dik durmasına yarayacak aparat çıkmaktadır.

Tasarımına geçecek olursak bir önceki nesilde çapraz olarak dizayn edilen mazgallar burada yuvarlak olarak tasarlanmıştır. Boyutunda büyük bir değişim bulunan yeni nesil üründe oldukça küçük bir yapıda bizlere sunulmaktadır. Buna bağlı olarak ağırlığı da hafiflemiş olup 3 kilo gibi bir kütleye sahiptir. Onun dışında cihazın genelinde beyaz bir renk hakimdir. Bir önceki seride siyah renk kullanılmıştır, ona nazaran daha kibar bir görüntüye kavuşmuştur. Gerekli olan jack girişleri genellikle alışık olduğumuz gibi cihazın arkasında konumlandırılmıştır.

X

Xbox One S Teknik Özellikleri

Bu cihazı diğer modellerden ayıran en önemli özelliği teknik donanımıdır. Xbox One S‘in bünyesinde bulunan 4K Ultra HD teknolojisi ile sadece oyunları değil dizileri veya filmleri 4K kalitesinde izleyebilme avantajını elde edeceksiniz. 4K deyip geçmemek gerek Blu ray adında bir sisteme sahiptir, bu sistem oynadığını oyunları ve dizileri en ince ayrıntısına kadar sizlere sunabilmektedir. Bununla birlikte Microsoft‘n türkçe dil desteğini ne kadar önemsediğinin kanıtı olarak Cortana Desteğini bizlere sunuyor. Birçok cihazın bu gibi detaylara takılmadan Türkçe‘ye gerekli değeri vermeden yoluna devam ediyor fakat burada gördüğümüz kadarıyla daha kolay uyum sağlamak için ince bir düşünce bizleri karşılamaktadır.

Tasarımda gördüğümüz cihazın üst kısmında bulunan mazgalların altında Dolby Atmos ve DTS: X ses sistemi yer alıyor bu sayede sesler daha net kullanıcıyla buluşuyor diyebiliriz. Microsoft sürekli olarak geliştirmeye gitmektedir oyunları veya yazılımda güncelleştirmeler sunmaktadır. Tabii ki bir diğer önemli noktalardan biri eğer TV’ye bağlanıp oynarsanız 2160p video çözünürlüğüne ulaşırsınız bir diğer özellik ise bilgisayara bağlanıp Xbox’ınızı uyumlu hale getirip hiç TV’ye bağlanmadan buradan oynamanız da mümkündür.

X

Xbox One S Fiyatı

Genel bir değerlendirmeye gidecek olursak sadece Microsoft kullanıcıları değil kaliteli bir ürünü oyunculara sunan kim olursa olsun öne geçmektedir. Burada önemli bir gelişme söz konusu olup bazı Sony kullanıcıları da Xbox tercih ediyor durumdadır. Gerek tasarımı gerek donanımı ile oldukça başarılı bir ürün sunan Microsoft’un bazı kullanıcılar için tek olumsuz yani Gamepad‘idir. Genele olarak kurdan etkilenmeyen kullanıcıların kaçırmaması gereken bir ürün olurken kurdan etkilenenlerin biraz daha beklemelerini öneririz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyarız

Cevap Bırakın

İncelemede
Logo